From our ARCHIVES

Шановні колеги!

У 2024 році наш архів зачинено для фронтальної звірки фондів та їх опису.

У зв’язку з цим замовлення не виконуються і обслуговування відвідувачів  тимчасово припинено.

Просимо вибачення за незручності.

НОВИНИ З АРХІВУ ІМ. Д. АНТОНОВИЧА

16 березня 2024 року за фінансової підтримки Федеральної кооперативи «Самопоміч» у Нью-Йорку  в УВАН у США розпочався другий етап архівного проєкту.

Відомо, що архів УВАН у США є одним з найбільших на еміґрації, де сконцентровано працю  кількох ґенерацій вчених та архівістів. І це накладає певний моральних обов’язок не лише на нас, а й на майбутні покоління працівників.

До архівної колекції УВАН у США належать унікальні матеріали видатних політичних і громадських діячів, що охоплюють період Першої світової війни та Української революції 1917–1920 рр. Серед них  фонд А. Жука, О. Скоропис-Йолтуховського, Є. і Л. Чикаленків, А. Лівицького, Українських Січових Стрільців. В сукупності ці фонди складають той джерелознавчий комплекс, вивчення якого було під забороною в підсовєтській Україні.

 Однією з провідних функцій Музею-Архіву було зібрання, збереження, систематизація та вивчення рукописної спадщини українських письменників та істориків. Рукописний відділ займає в структурі архіву особливе місце. У його складі  фонди К. Гриневичевої, Е. Маланюка, О. Стефановича, О. Лятуринської, Ю. Клена, Л. Мосендза, Ю. Косача, В. Барки, Л. Лимана, О. Тарнавського, Н. Полонської-Василенко, П. Курінного, О. Оглоблина та ін. По суті, цей величезний комплекс матеріалів представляє історико-літературний процес ХХ століття, який також був під забороною в Україні упродовж семи десятиліть.

Окрім особових фондів, архів володіє фондами організацій, мистецьких об’єднань, видавництв і періодичних видань. Серед них архів Мистецького Українського Руху, об’єднання «Слово», Української Республіканської Капели О. Кошиця.

В архіві зберігається велика збірка фотоматеріалів. На прикладі фотоколекції можна прослідкувати всю історію фотографії – від її зародження до наших днів.

Колекція фонодокументів містить 200 одиниць звукових записів, які охоплюють подієву історію УВАН у США – доповіді, конференції, концерти, які щотижня відбувалися у 1950–1960-ті рр. Ці записи зберегли голоси  визначних інтелектуалів-гуманітаріїв ХХ-го століття: О. Оглоблина, Л. Чикаленка, Д. Чижевського, Е. Маланюка, Г. Костюка, Ю. Лавріненка, М. Лабуньки, П. Одарченка, М. Чубатого, І. Косач-Борисової та багатьох інших. 

На відміну від архіву, музейна колекція лишалась вторинною через відсутність коштів, фахівців і відповідних умов для збереження. Колекція Музею нараховує майже  дві тисячі предметів основного фонду  інформаційно-меморіального характеру, а також твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва. Колекція афіш і плакатів таборів ДіПі, більшість яких виконана в одному примірнику, нараховує біля двох  тисяч одиниць. Гроші періоду УНР і марки того ж періоду  за своїм складом становлять ще одну цінну групу. Різноманітна колекція нумізматики включає медалі, жетони і значки, присвячені українським діячам і подіям.

Уванівська колекція меморіальних предметів визначних особистостей датована кінцем ХІХ–ХХ ст.ст. Тут є типові або виготовлені на замовлення меморії, записні книжки, цигарниці, візитні картки і портмоне, друкарські машинки – усі ті побутові предмети, які є невід’ємною частиною повсякдення відомих людей. Тиша музейного сховища оберігає таємниці, пов’язані з їх власниками та їх епохою. Тут вони чекають на професійну реставрацію, каталогізацію і предсталення у виставкових проєктах.

Архів, як наукова база матеріялів для науки, був у пріоритетах Управи УВАН у США.  Однак лише пріоритетне ставлення до архіву не могло забезпечити належний стан його збереження. Фінансово УВАН у США завжди була і є з дефіцитом бюджету.  Найважливіше значення у збереженні архівних і музейних колекцій має фінансова підтримка української громади. Кожен українець повинен усвідомити, що Музей-Архів УВАН є спільним національним скарбом і саме  українська громада має обов’язок підтримувати його діяльність. Адже наше з вами, тобто з громадою, сталення до архівів спричиняє його авторитет в Україні та у світовій архівно-музейній системі.  Цьому також сприятиме «Путівник Архіву ім. Д. Антоновича УВАН у США», робота над яким триває у рамках «Архівного проєкту».

Без фінансової підтримки жертводавців і прихильників УВАН у США цей проєкт ми не зможемо завершити.

Др Наталка Лисенко працює над обліком і науковою  інвентаризацією фондів архівного підрозділу, де сконцентровано рукописи діячів науки і культури.

До 80-ліття Карпатської України

З архіву УВАН у США

 

На початку 1939 року власник корпорації «Дніпрофільм» Каленик Лисюк разом із сином Петром і продюсером Р.Мишковичем приїхали на Закарпаття фільмувати важиливі події до фільму про становлення Карпатської України.  Очевидно через особисту трагедію Каленика Лисюка – загибель його сина Петра – фільм завершено вже на фільмовій студії Василя Авраменка у Нью-Йорку 1942 року.

В архіві-музеї ім. Дмитра Антоновича УВАН у США  (фонд № 181 Каленика Лисюка) зберігається унікалька колекція світлин з підписами К. Лисюка.

 

1.

Зліва направо: кінопродюсер Р. Мишкович, президент «Дніпрофільм корпарації» К. Лисюк, голова Сойму КУ А.Штефан; президент А.Волошин; міністр Ю.Ревай, В.Комаринський, очільник відділу пропаганди, С.Довгаль, редактор щоденника «Нова свобода» (підпис К. Лисюка).

 

2.

Хуст. Площа знята годину після бою з чехами. Наліво дім, у якому загинуло 7 січовиків, що бились 2 години з чехами (підпис К. Лисюка).

 

3.

Повстанці знайшли своїх товаришів розстріляними мадьярами (підпис К. Лисюка).

 

4.

Січовий з’їзд в Хусті. На балконі Г[оловний] Командант Д. Климпуш і В. Курманович. Передача прапора полковником Литвиненком для К.арпатської Січі від українців з Берліна (підпис К. Лисюка).

 

5.

Президент Волошин виходить з Державного Будинку. Зліва доправа:  д-р А.Дутка, А.Волошин, секретар І.Рогач (підпис К. Лисюка).

 

6.

А. Волошин в Празі (підпис К. Лисюка).

 

7.

Після бою відходили в гори (підпис К. Лисюка)

 

8.

Дівчата, які постачали їжу і набої повстанцям. З правого боку та, що  розстріляна мадярами (підпис К. Лисюка).

 

9.

Типи Січовиків (підпис К. Лисюка).

 

10.

Січовики в Хусті перед тим, як почали бої з чехами. Їх розстріляли в бараку з кулеметів (підпис К. Лисюка).

 

11.

Мати принесла їсти синам в гори, де повстанці переховувались (підпис К. Лисюка).

 

12.

Забитий повстанець (підпис К. Лисюка).

 

13.

Чекають на ворога (підпис К. Лисюка).

 

14.

Повстанці в горах (підпис К. Лисюка).

 

15.

Повстанці (підпис К. Лисюка).

 

16.

Бій з мадярами в горах (підпис К. Лисюка).

 

17.

Українські хлопці-скавти достарчають харчів повстанцям в гори. Перша сторожа веде до другої сторожі (підпис К.Лисюка).

 

18.

Злапали повстанці мадярів з траком (підпис К. Лисюка).

 

19.

Лютик в січовій гостинниці. Був забитий на Масарика вулиці в напрямку владн. будови. Вели арештованого і били, а коли він спіткнувся, то чеський жовнір його пристрілив марця 14.1939 (підпис К. Лисюка).

 

20.

Повстанці співають перед боєм (підпис К. Лисюка).